Pomoć oko pakiranja – popis stvari za pakiranje

Pomoć oko pakiranja – popis stvari za pakiranje

Novosti

Kako su mi putovanja ljubav, ali i posao, putujem nekih tridesetak godina i na početku (nije baš kratko trajalo  smile ) uvijek me mučilo kako da u kofer smjestim (čitajte: uguram) sve što sam mislila da mi je potrebno? Još danas se sjećam svog prvog poslovnog putovanja na Palma de Mallorcu, mislim da je bilo u trajanju od 5 dana … i sebe s 2 velika kofera. Mučila sam se da sve stane, jedva zatvorila kofere, odjeća mi se gužvala, ništa nije ispalo kako treba. A ovoga se zasigurno sjeća i moj dragi kolega Robert, koji mi je pomagao u navlačenju ta dva grozna kofera.

U ovom tekstu ću vam pokušati prenijeti iskustva ... naučena na vlastitim greškama, kao i nekoliko savjeta za jednostavno pakiranje i organizaciju kofera.

Postoji izreka:  prije puta stavi na jednu hrpu sve što planiraš ponijeti i onda prepolovi sadržaj na pola. 

Prije samog putovanja rasprostrite odjeću koju namjeravate ponijeti sa sobom. U kofer spremite samo pola te odjeće, ali udvostručite novac kojeg ćete ponijeti embarassed . Stvar je u tome da ljudi često ponesu previše stvari i premalo novca, zbog čega na kraju zažale. Zbilja vam nije potrebno toliko odjeće koliko vi to mislite. 

Na put se uvijek pakira što jednostavnije.

1. Provjerite vremensku prognozu
Par dana prije putovanja, obvezno provjerite vremensku prognozu. Bez provjere vremenske prognoze ne možete se početi pakirati. Kako ćete znati da li ti treba jakna, kabanica, sandale ili ništa od navedenog?

2. Spakirajte samo odjeću u kojoj volite biti i koju možete nositi više puta
Ako neku odjeću ne nosite u svom svakodnevnom životu, nemojte je ponijeti ni na putovanje. Isplanirajte odjevne kombinacije jer to uvelike smanjuje stres a kofer neće biti pretrpan nepotrebnim stvarima. Nemojte prije puta nepotrebno trošiti novac na kupovinu odjeće, jer mislite da nemate što obući. Kad izvadite sve iz ormara, iznenadit ćete se koliko odjeće imate i koje kombinacije ćete napraviti. Ako određeni komad ne možete nositi više od jednom tijekom putovanja, ostavite ga doma (ovo se ne odnosi na donje rublje i čarape). Pakirajte stvari koje imaju odlike raznovrsnosti, koje možete kombinirati s bilo čim i nositi više puta tijekom putovanja. I da, spakirajte više majica nego hlača jer ćete imati nitko neće primijetiti da ste dva dana za redom nosili iste traperice ako ste ih iskombinirali s drugačijom majicom.

3. Nemojte se pakirati u zadnji trenutak
Panično pakiranje u zadnji trenutak dovodi do nereda u koferu, zaboravljenih stvari i pretrpavanja čak i onim stvarima koje vam posve sigurno neće zatrebati. Spakirajte se na vrijeme kako vam se ne bi dogodilo da je komad odjeće koji vam je potreban za putovanje u košari za prljavu odjeću ili ne stignete kupiti neke stvari koje su vam potrebne. Na vrijeme isplanirajte koju ćete odjeću nositi po pravilu svaki dan jedan izgled (ili jedan izgled po prilici, ako idete na poslovni put koji će zahtijevati nekoliko različitih stilova u samo jednom danu).

4. Sindrom – stvari ‘za svaki slučaj’
Koliko ste puta u kufer spremili stvari ‘za slučaj da’ …e pa prestanite to raditi. Ako se nađete u situaciji koja zahtjeva drastično mijenjanje odjeće u onu koju niste spakirali, neka vam to bude dobar povod za kupovinu.

5. Popis stvari za put
Imam ljetnu i zimsku varijantu, pa ovisno o godišnjem dobu isprintan onaj koji mi treba i označavam kvačicama što nosim na put. Na taj način sam u početku znatno smanjila nepotrebnu prtljagu, a s vremenom došla do skoro savršenstva pakiranja i previđanja stvari koje su mi potrebne na svakom putovanju. Ako ih budete pratili vidjet ćete primjere kako da uvijek držite pod kontrolom situaciju i iskoristite najbolje i od najmanjeg kofera.

6. Slaganje odječe u kofer u role
Čini se izvrstan način da sačuvate prostor, kasnije ćete se lako snaći, odjeća se neće izgužvati, ali samo ako je uspijete dobro posložiti… morate biti pažljivi kako biste izbjegli gužvanje odjeće.

7. Korištenje "space bag-a"  
Svojevremeno sam i ja koristila space bag. Stavila odjeću u vreću te usisavačem ispuhala zrak. Za ovo treba više vreća jer sva odjeća ne stane u jednu i na ovaj način stane puno stvari, odjeća se ne izgužva … ali je problem za povratak s putovanja jer nemate usisavač … e onda se trebate snaći :-)

8. Pristalica pakiranja na principu „piramide“ 
Ja najprije spakiram čarape, donji već u vrećice, obuću u vrećice i stavim ih na dno kofera (popunim praznike između konstrukcije kofera, odnosno mjesta gdje se uvlači i izvlači ručka kofera). Zatim, pakiram hlače, haljine i suknje. Ne motam ih u role, samo ih spustim na dno kofera. Nakon toga odjeću koja se ne gužva spakiram u role i ispunim ostatak prostora. Na kraju stavim odjeću koja se lako gužva, a pored kozmetički neseser.

9. Ne nosim kišobran 
Umjesto kišobrana spakiram kabanicu (i to onu za jednokratnu upotrebu) jer je minimalnih dimenzija, a kada padne kiša jednostavno je bacim.

10. Na putovanje nosim manja pakiranja kozmetike ( travel-size cosmetic) 
Svima nam je iskušenje kada trebamo spakirati kozmetiku. Prvo sam kupovala „putne verzije“ kozmetike (što mi se čino preskupo), i kako bi uštedjela novac i prostor u koferu kupila sam tri male bočice (gel za tuširanje, šampon i regenerator) i jednu posudicu (za kremu za lice) u koju stavim svoje omiljene kozmetičke proizvode. Uvijek gledam uzeti kozmetiku s  više funkcija: šampona koji je ujedno i regenerator, šampona koji istovremeno služi i kao gel za tuširanje te krema za brijanje ili losiona za lice koji vas ujedno štiti od sunčevih zraka.

11. Spakirajte male predmete na pravilan način 
Kada je u pitanju pakiranje malih predmeta kao što je punjači za telefon ili dodatne naočale (ako nosite naočale uvijek uzmite dodatne za svaku sigurnost) stavite ih zapakirane u meke obloge (npr. čarape i stavite u obuću, ili u kozmetičku torbicu. 

12. Ne nosite više lijekova nego što je potrebno 
Nemojte pokušavati čitavu kućnu apoteku ugurati u svoj kofer. Izaberite samo najosnovnije lijekove. Ako svakodnevno pijete terapiju, u apotekama ima za kupiti kutijica za lijekove za 7 dana. Napunite kutijicu tableticama i sve ste riješili. 

13. Ne ostavljajte prazan prostor 
Prilikom pakiranja kofera, ne ostavljajte prazan prostor jer će vam se odjeća tijekom putovanja pomicati po koferu, da biste to spriječili, popunite prazna mjesta sa malim komadima odjeće. 

I došlo je vrijeme za pakiranje
Popis stvari za putovanje - uvijek je dobro imati opći popis za putovanje.
Kad spremite sve što ste planirati, prođite još jednom po popisu i označite kvačicama što ste ponijeli. Popis će Vam pomoći da Vam nešto ne promakne. Evo mog popisa, a vi ga prilagoditi sebi.

Započnite s ručnom prtljagom, jer su vam tu dokumenti i novac:

Ručna prtljaga
1 torbica za novce i dokumente ili mali ruksak
2 osobni dokumenti: putovnica i/ili osobna iskaznica (provjeriti valjanosti)
3 kreditne kartice (najbolje je uzeti jednu vrstu, onu koja je najprihvaćenija u većini zemalja)
4 novac (manjim apoenima i ne držati ga samo na jednom mjestu) + kovanice (potrebne za plaćanje wc)
5 putno osiguranje
6 putni dokumenti: karte, voucher, isprintati vize ako su potrebne
7 vozačka dozvola (provjeriti da li treba internacionalna)
8 dokumenti za auto (prometna dozvola, zeleni karton)
9 fotokopija osobnih i putnih dokumenata (odvojeno od originala) iste skenirajte i pošaljete sami sebi na mail) 
10 indeks (bolje kopija)
11 ulaznice (ako ste kupili online)
12 sunčane naočale  
13 gel za dezinficiranje ruku ili osvježavajuće maramice
14 papirnate maramice
15 lijek za glavobolju i koji flaster
16 žvakaće gume, bombone, voda / sok, grickalice 
17 kontakti (ambasada, hotel, najvažniji mobiteli. sve osim u mobitel upisati i u notes)

zatim 

Higijenske potrepštine
1 četkica za zube
2 pasta za zube, konac za zube
3 dezodorans
4 gel za tuširanje
5 šampon i regenerator
6 krema za lice
7 proizvodi za čišćenje lica
8 pribor za brijanje (pjena, britvica, aftershave)
9 pribor za manikiranje 
10 lak za kosu
11 parfem
12 šminka
13 krema ili mlijeko za opću upotrebu (ruke ili tijelo)
14 žene / za one dane u mjesecu – (ulošci / tamponi)
15 gumica ili kopčica za kosu
16 krema za sunčanje

i

Lijekovi
1 redovita terapija
2 tablete protiv bolova i temperature (npr. Lekadol, Lupocet, Aspirin, Voltaren…)
3 tablete za regulaciju probave, ako idete u zemlje gdje je drugačija prehrana (npr. Aktivni ugljen, Linex i sl.)
4 ako planirate puno hodati dobro je ponijeti kremu za mišiće (Voltaren gel…)
5 lijek protiv mučnine u vožnji (Dramina)
6 lijek protiv alergije, osipa, ugriza (Synopen, Claritine…)
7 probiotik
8 hanzaplast
9 sprej protiv komaraca

i što manje Odjeće / obuće – ovisno o godišnjem dobu

  • donje rublje / pidžama
  • čarape
  • traperice / hlače / suknje / haljine
  • odijelo / večernja haljina
  • košulje / majice (dugih ili kratkih rukava)
  • kupaći kostim
  • veste / Jakna
  • kapa, marama, šal, rukavice
  • papuče (trebat će vam jer ih često u hotelima nema)
  • limitirajte se na 2 para obuće ovisno o godišnjem dobu – jedne za hodanje i ostale aktivnosti, a druge za ‘finjak’. Uvijek odaberite najudobniju obuću koju imate kako se s putovanja ne biste vratili s ogromnim žuljevima ( čizme / cipele, balerinke / sandale / japanke, tenisice)

 Zar nije bilo brzo i lako .... priprema je pola obavljenog pakiranja embarassed

Istražite najudaljenije kutke svijeta

Već 30 godina kreiramo inspirativna putovanja krojena po “mjeri” i ponosni smo na svoju reputaciju kao jedan od vodećih organizatora putovanja. S nama možete dosegnuti i najudaljenije kutke svijeta!

Kontaktirajte nas

Kako bismo poboljšali vaše iskustvo prilikom korištenja web stranice, koristimo kolačiće (eng. cookies) i slične tehnologije. Ako nastavite s pregledom stranice, smatrat ćemo da ste suglasni s navedenom uporabom. Više informacija »