Galerija Uffizi u Firenci čuva remek djela umjetnika poput Botticellija, Correggia, da Vincija, Raffaela, Michelangela, Rubensa, Caravaggia i drugih. No, uskoro će se ta umjetnička djela moći vidjeti i izvan Firence – u muzejima u rodnim gradovima umjetnika u sklopu novog projekta pod nazivom „Uffizi Diffusi“.
Galerija Uffizi je smještena u Palazzo degli Uffizi („Palača ureda”) i jedna je od najstarijih i najpoznatijih galerija na svijetu. Izgradnja je započela 1560. godine, kao zgrada u kojoj bi bili uredi (tal. Ufficio odakle dolazi sadašnje ime) firentinskih dužnosnika i činovnika. S vremenom je postala mjesto u kojom se čuvala umjetnička ostavština obitelji De Medici, a 1765. g. postaje javna ustanova, jedan od prvih modernih muzeja u svijetu.
Danas je Uffizi, jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija Firence i jedan od najpoznatijih i najposjećenijih svjetskih muzeja. Podijeljena u nekoliko prostorija prema školama i stilovima u kronološkom slijedu, njena kolekcija prikazuje djela od 12. do 18. stoljeća, s najboljom svjetskom kolekcijom radova iz doba renesanse.
Galerija je oduvijek bila jedan od najjačih magneta za turiste i jedva je izdržala navalu posjetitelja, nerijetko se satima čekalo u redovima kako bi se kupile karte i ušlo u galeriju. Time je galerija nažalost počela gubiti smisao i kvalitetu, jer su se umjetnička djela mogla vidjeti samo u velikoj gužvi i metežu.
Sada se galerija Uffizi odlučila rasteretiti na vrlo spektakularan način, pretvarajući cijelu regiju u muzej, kako bi svi imali koristi od toga – što je glavni cilj projekta „Uffizi Diffusi“ (u slobodnom prijevodu: raštrkani Uffizi), kojim će se zasad usredotočiti na cca 60-100 izložbenih prostora.
Napoleonov duh vraća se na otok Elbu
Jedna od važnih umjetničkih lokacija je otok Elba u Tirenskom moru. Ovim projektom i Napoleon se „vraća“ na Elbu, gdje je ostavio trajan pečat. Čak i danas, 200 godina nakon Napoleonove smrti 1821., još uvijek govore o njemu i žele oživjeti mit o velikom vojskovođi; naime, Napoleon je nakon abdikacije (1814.) bio prognan na otok Elbu. Izlošci i prikaz djela povezanih s Napoleonom iz galerije Uffizi bit će premješteni i izloženi u utvrdi Falcone čime će tematski više dobiti na važnosti nego da ostanu u Firenci, gdje su možemo reći bili „izolirani“. Za otok Elbu to je također prilika za oživljavanje turizma koji je gotovo potpuno nestao protekle godine.
Umjetnička djela bit će raspodjeljena po cijeloj regiji i izložena na mjestima povezanim s njihovim podrijetlom.
Italija je jedno od najpopularnijih odredišta turista iz cijelog svijeta, između ostalog i zbog velikog broja lokacija koje su dio UNESCO-ve svjetske kulturne baštine. Ta su mjesta stalno bila prenapučena, što je mnoge potaknulo na razmišljanja o različitim konceptima promjena.
Iako su detalji o projektu još uvijek u tajnosti, decentralizirajući Uffizijevu zbirku, u muzeju vjeruju da će uspješno preusmjeriti posjetitelje po cijeloj regiji, umjesto da svi idu samo u Firencu kako bi vidjeli slavna djela (više od 14 milijuna putnika posjetilo je renesansni grad 2019.). Naravno, to ne znači da u firentinskom muzeju neće biti dovoljno umjetnina za vidjeti, muzej poručuje: "Već imamo više od 3.000 umjetnina izloženih u Uffiziju – to je dovoljno."
Kako se ništa ne može predvidjeti, tako nije moguće ni znati kakva će biti reakcija na projekt "raštrkane umjetnosti“, kada će se masovni turizam vratiti i hoće li turisti obilaziti regiju ili ostati samo u umjetničkim metropolama – odgovora na ta pitanja još nema.
Vrijeme će pokazati ....
ICT putovanja